Uluslararası Göçmenler Günü Etkinliği

18 Aralık Göçmenler Günü; Dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

1997 yılında Filipinli ve Asyalı göçmenler, 18 Aralık gününü Uluslararası Göçmen Dayanışma Günü olarak kutlamaya başladı. Bu günün seçilmesinin sebebi, 18 Aralık 1990 günü, BM Genel Kurulu’nun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu’nu imzalamasıydı. Konvansiyon, dünya çapındaki göçmen hakları savunucularının verdiği uzun mücadelenin ve devletlerarası müzakerelerin önemli bir sonucuydu.
 
İlk Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri Filipinlerin başkenti Manila’daki BM binasında, yerel idareciler, yabancı diplomatlar ve uluslararası sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 18 Aralık günü, BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi.

Her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü; dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Her yıl Birleşmiş Milletler,  birçok ülke ve göç alanındaki ulusal ve uluslararası kuruluş ve sivil toplum kuruluşları bu günü çeşitli etkinliklerle kutlamaktadır.
    
Müdürlüğümüzce 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü kapsamında ilk olarak Muğla Vali Vekili Vali Yardımcısı Ahmet ERTÜK`ü daha sonra ise Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü ziyaret edilmiştir.

Ziyaretlerde söz alan yabancılar Muğla’da yaşamaktan çok mutlu olduklarını, Türkiye’nin yurtdışında farkındalığının artması için proje hazırlamak istediklerini ve Türk insanının hoşgörü ve yardımseverliğinden dolayı mutlu olduklarını belirttiler.

Müdürlüğümüzce İl Göç İdaresi Müdür Vekili Esin DOĞAN, Uzman Yardımcısı Özkan YÜCEKAYA, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde eğitimine devam eden, Kosovalı, Alman, Kazak, Özbek, Mali ve Suriye’li öğrenciler ve Muğla ilinde ikamet eden yerleşik yabancılardan oluşan heyet katılmıştır.
Kayıt: 26.12.2016
Güncelleme:10.1.2017
Paylaş


WS05