Muğla'da düzenlenen "2. Uluslararası Öğrenci Buluşması"nda, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde (MSKÜ) öğrenim gören 20 ülkeden yaklaşık 200 öğrenci ülkelerinin kültürlerini tanıttı.      Muğla'da düzenlenen "2. Uluslararası Öğrenci Buluşması"nda, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde (MSKÜ) öğrenim gören 20 ülkeden yaklaşık 200 öğrenci ülkelerinin kültürlerini tanıttı.
MSKÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, yabancı uyruklu öğrencilerin kültürlerini tanıttıkları stantlar açıldı. Ülkelerinin yöresel kıyafetlerini giyen öğrenciler, ülkelerine özgü yiyecekleri ve kültürel materyalleri de sergiledi.
Programda, Irak, Gana, Suriye, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Sudanlı öğrenciler halk oyunları gösterisi sundu.
        Rektör  Prof. Dr. Mansur Harmandar, programın açılışında yaptığı konuşmada, üniversitede 60 ülkeden 750 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.
        Harmandar, uluslararasılaşma faaliyetlerinin bir ayağı olarak 2011 yılından itibaren üniversiteye yabancı öğrenci kabul etmeye başladıklarını ifade etti.
        Üniversitede eğitim gören yabancı öğrencilerin kente uyum sağladıklarına da işaret eden Mansur Harmandar, "Bugün çok güzel sonuca ulaştık. 60'ın üzerinde farklı ülkeden 750 öğrencimiz var. 2'nci defa uluslararası öğrenci buluşması yapıyoruz. Öğrencilerimiz bu buluşmada her farklı ülkeden, farklı renklerden, farklı öğrencilerle bir araya geliyorlar ve tanışıyorlar. Kendi ülkelerini tanıtan etkinlikler yapıyorlar" dedi.
       Muğla İl Göç İdaresi Müdürlüğünce tanıtım ve bilgilendirme amaçlı stantlar kuruldu.İl Göç Uzman Yardımcıları Hasan Daştan ve Şaban Soner Kurtulan kurulan stantlarda öğrencilerin sorularını yanıtladı ve kurum hakkında bilgi verdi.
      Muğla Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç ve İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu öğrencilerin yaptığı etkinliklerden sonra stantları gezdiler.
      
Kayıt: 25.12.2015
Güncelleme:7.12.2016
Paylaş


WS05