18 Aralık Uluslararası Göçmen Günü Hatıra Ormanı18 Aralık günü, Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi. Her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü; dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, dünya nüfusunun yüzde 3'ü kendi doğduğu ülkelerin dışında yaşamaktadır. Göçmenlerin 60 milyondan fazlası da sığınmacı, mülteci ve başka bir koruma statüsüyle yuvalarından uzak bir şekilde yaşamaktadır. Son yıllarda Türkiye göç hareketleri için transit bir ülke olmak yanında aynı zamanda hedef ülke konumuna gelmiştir.

Kültür ve Medeniyet zengini topraklarımız yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve coğrafi konumu itibariyle dünyanın en önemli göç noktaları üzerinde yer almaktadır. Topraklarımıza sığınan misafirlerimizin korku, şiddet ve endişeden uzakta; güven, huzur ve barış ortamı içinde ülkemizde ağırlanmaktadır. Ülkemizin göçmenlere göstermiş olduğu ilgi ve misafirperverlik bütün dünyanın takdirini kazanmıştır.
Muğla sevgi ve hoşgörünün sınırsız yaşandığı, her rengi, her düşünceyi kucaklayan bir şehir. Hangi coğrafyadan, hangi inançtan, hangi dünya görüşünden olursa olsun birlikte ve beraber yaşanılan bir yerdir.

İlimizi tanıyıp, güneşine, havasına, suyuna, doğasına ve insanlığına hayran olup, hayatını devam ettiren yaklaşık 13.000 ikamet sahibi sakinimiz bulunmaktadır.

60 farklı ülkeden, binlerce kilometre uzaktan dilini, kültürünü, coğrafyasını bilmediği yerlere, eğitim almak için gelen misafirlerimizin her biri akademik çalışmalarını tamamlayıp, medeniyet ve kültür zenginliklerimize ortak olduktan sonra bir medeniyet elçisi olarak ülkelerine döneceklerdir.

Bunun yanı sıra Suriye`deki savaştan kaçıp ülkemize sığınan Suriye`li komşularımızdan ilimizde yaşayan 12.600 kayıtlı kişi bulunmaktadır. Bunlardan iş sahibi olanlar ticari yaşamlarına ilimizde  devam etmekte olup, bir kısmı da hayata bir şekilde tutunmaya çalışmaktadır.

İlimizde yaşayan misafirlerimizin de “bir dikili ağacı olsun” yaklaşımıyla Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği içinde 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Hatıra Ormanı oluşturduk. Fidanlarımızı daha temiz hava, su, toprak ve savaşsız bir dünya duası ile toprakla buluşturduk.

Etkinliğimize Sayın Valimiz Esengül CİVELEK, Vali Yardımcımız Rıza DALAN, İl Göç İdaresi Müdürümüz Recep BATU, Muğla Valiliği Protokol üyeleri, Orman Bölge Müdürlüğü görevlileri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden (40) yabancı öğrenci ve öğretim üyesi, yerleşik yabancılardan (50) kişi ve geçici koruma kapsamında Suriye uyruklu (20) kişi olmak üzere yaklaşık (125) kişi katılmıştır.

Başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm katılımcılarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Kayıt: 21.12.2017
Güncelleme:21.12.2017
Paylaş


WS05